מאמרים

איך מטפלים בפיגמנטציה?-הטיפול הקוסמטי והרפואי בכתמי עור

פורסם ע"י נעמי בתאריך 16/07/2012

אחת מהתופעות השכיחות ביותר של הקיץ הישראלי הלוהט והחשיפה לשמש היא היווצרות כתמי עור. היווצרות כתמים על העור מושפעת מגורמים שונים, אך רובם ככולם מחמירים כתוצאה מחשיפה לשמש. חלקם בעלי פוטנציאל לנזק בריאותי משמעותי, וחלקם  נתפסים כפגם אסתטי של מראה עור הפנים.


צר לי לאכזב אתכן בנות, אבל לפיגמנטציה צריך להתייחס כמו למחלה כרונית – לא נפטרים ממנה לעולם, אולם על ידי טיפול הבהרה נכון אפשר לשלוט בה ולהשיג תוצאות משמעותיות ונראות לעין, מה שדורש הרבה סבלנות, עקביות ועקשנות.  אם אין לכן את זה אל תתחילו בטיפולי הבהרה… חבל לכן על הזמן, על הכסף ובעיקר על האכזבה. תסתפקו במריחת מקדם הגנה מעל ל15SPF  כדי לא להחמיר את המצב וקבלו את עצמכן באהבה.
כאשר מבצעים טיפול בעור להסרת כתם חייבות להתבצע שתי פעולות מקבילות שמשלימות אחת את השנייה – פעולה אחת היא קילוף העור – סוג של פילינג והפעולה השנייה היא הפחתה ביצור המלנין (הפיגמנט). כל אחת מהפעולות בנפרד לא תשיג תוצאות אופטימאליות וארוכות טווח. בקילוף בלבד התוצאות ישמרו לטווח קצר משום שיצור המלנין נמשך .בהפחתת יצור מלנין בלבד, לא יורגש שינוי משמעותי מפני שהכתם על העור יישאר וימשך להתקיים.
עולם הקוסמטיקה מכיר מספר סוגי כתמים ששונים ברמת העמידות שלהם בפני טיפול להסרת כתמים. מולם, ישנם מספר חומרים פעילים ששונים במידת ה"תוקפנות" שלהם ובמידת יעילותם בהבהרת כתמים. חומרים אלה נוסו ונחקרו מדעית, תוצאת פעולתם להבהרת כתמים הוכחה והם בשימוש בתחום רפואת העור והקוסמטיקה הרפואית. יעילותם נובעת מסוג החומר ומרמת ריכוזו. לנוחיותכן, צירפתי מספר דוגמאות לסוגי כתמי פיגמנטציה והחומרים היעילים ביותר כנגדם:
•    כתם שטחי "יסתפק" בחומרים פעילים עדינים יחסית, בריכוזים נמוכים יחסית בסקאלת החומרים המבהירים (חומצות אלפא בטא הידרוקסיות), בזמן  שצבעם של כתמים יותר עמוקים ויותר וותיקים "ידהה" כתוצאה משימוש בחומרים אגרסיביים יותר בריכוזים גבוהים יותר- בדרך כלל שילוב של חומצות אלפא בטא הידרוקסיות עם הידרוקינון (חומר פעיל שמטרתו הבהרה), וחומר בשם רטין A (נגזרת של ויטמין A, שמטרתו קילוף (פילינג ביתי) מבוקר לחידוש העור והוא תורם ליכולת החדירות של חומרי ההבהרה). בכתמים השטחיים – נמשים וכתמי שמש "טריים" יחסית, ניתן לטפל במריחת קרם קוסמטי או רפואי בלבד ולהשיג תוצאות יפות.
•    כתמים שרמתם בינונית – הם כתמי שמש עקשנים, כתמי גיל שנוצרו מחשיפה של שנים לשמש (והם "טריים" יחסית, כלומר הופיעו במהלך השנה האחרונה), פגמנטציה שקשורה להריון וכתמים שנוצרו כתוצאה משינויים הורמונאליים (מלזמה) וכתמים שנוצרו כתוצאה מטראומה של העור כמו אקנה, וגירויים שונים. כל אלה כתמי עור שפזורים על כל הפנים או באזורים ספציפיים כמו פיגמנטציה בשפם מצריכים טיפול שמשלב מריחת קרמים קוסמטיים או כאלה שמצריכים מרשם של רופא עור בריכוזים גבוהים יותר, וטיפולי פילינג קלים ע"י קוסמטיקאית שעובדת עם חומרים פעילים.
•    כתמים קשים- כתמי עור גיל עקשנים, כתמי כבד (כתמים כהים מאד בעלי צורה ברורה שנמצאים באזורים חשופים לשמש – פנים, מחשוף והזרועות), כתמים הורמונאליים "ותיקים", כתמים שנוצרו בעקבות נטילת תרופות והתחזקו מאד במהלך השנים וכתמים כהים על גב היד מחייבים התערבות של רופא עור שמוסמך לעבוד עם חומרים וריכוזים גבוהים משמעותית מאלה שקוסמטיקאיות מורשות לעבוד בהן.
כשהכתם עמוק ולא מתקבלות תוצאות מספקות יש צורך לשלב פרוצדורות מורכבות יותר, כמו פילינג כימי עמוק או פילינג בעזרת לייזר, אותן יכול לבצע רק רופא מקצועי. רצוי לבחור ברופא מומחה, מנוסה ומיומן, לטיפולים מסוג זה מכיוון שהם כרוכים בסיכון, כמו כל הליך פולשני וכירורגי אחר. טיפולים אלה פוגעים בפיגמנט בעומק העור ומפרקים אותו. תוצאות הטיפול לא ישמרו ללא שימוש בחומרים מבהירים במריחה על בסיס קבוע. הזמן המתאים ביותר לתחילת תהליך ההבהרה והטיפול הוא בתחילת הסתיו, כאשר אנחנו עושות "ספירת מלאי" של כתמי העור, ובסוף אוקטובר, כשהשמש נכנסת בחזרה לעננים, אפשר להתחיל לטפל בהם.