מאמרים

על אנטיאייג'ינג בקוסמטיקה הרפואית וברפואה האסתטית

פורסם ע"י נעמי בתאריך 08/07/2012

אנטיאייג'ינג הוא תחום רחב ברפואה ובביולוגיה שעוסק בעיכוב תהליכי הזדקנות, תוך כדי הבנתנו כי את מניעתם המוחלטת אנו, עדיין, לא מסוגלים לבצע.
בקוסמטיקה הרפואית וברפואת העור מדובר על שינוי מבני של העור. התפקוד הלקוי והאיטי של מערכות הגוף כתוצאה מ"בלאי", פוגם בתהליכי החידוש והבניה של העור וביכולתו של העור להגן על עצמו. לדוגמא, תפקוד לא יעיל של מערכת הדם ושל המערכת הלימפטית שהן ה"אוטוסטראדה" הראשית של הגוף ואחראיות על אספקת חמצן, על "שינוע" חומרים חיוניים ועל איסוף פסולת. ישפיע באופן ישיר, ולרעה, על מנגנוני יצור תאים חדשים וחיוניים לנו כמו, למשל, תאי קולגן ואלסטין (שמהווים תשתיות תומכות ברקמה) ובכך יפחית את יכולת העור להתמודד עם תהליכים מזיקים כמו אלו שיוצרים הרדיקלים החופשיים, החיידקים וקרני השמש. טיפולי האנטיאייג'ינג נועדו לסייע לעור, ולמערכת הדם, לשמור על תפקוד נכון ויעיל במטרה לשמר מראה בריא וצעיר.
אפשר לחלק את טיפולי האנטיאייג'ינג בקוסמטיקה הרפואית וברפואה האסתטית לארבע קבוצות- שימור, שיפור , שינוי ותיקון.
טיפולי שימור יכולים להיעשות ע"י קוסמטיקאית "רגילה" ואילו טיפולים שמטרתם שיפור ושינוי יכולים להתבצע ע"י קוסמטיקאית רפואית- כזו שבקיאה בשימוש ובהבנה של חומרים פעילים (חומרים ש"הושאלו" מן הרפואה והוכחו מדעית כמשפרים את מראה העור). מטרת טיפולים לצורך שימור, וגם במידה רבה של אלו שמטרתם המוצהרת היא שיפור ושינוי,  היא הארכת משך המצב הקיים ומניעת נזק בעתיד. אלה טיפולי תחזוקה שוטפת שמתחילים בילדות (הקפדה על שימוש במקדמי הגנה) ומגיל ההתבגרות ואילך, מריחת קרם לחות ועיניים לשמירה על מאגרי המים הטבעיים של  העור (NMF).
טיפולים לצורך שיפור ושינוי קל עוסקים בשיפור המרקם, הטקסטורה, הנפח והמיצוק של העור וביצירת גוון אחיד וההיגיון שעומד מאחורי טיפולים אלה הוא הרס מבוקר לצורך בניה מחדש. תהליך ה"הרס" נעשה בעזרת חומרים פעילים אגרסיביים למריחה בבית, בטיפולי פילינג לסוגיהם, כימי או מכני בדרגות שונות, בקרני לייזר, בטיפולי מזוטרפיה ובפרוצדורות נוספות פולשניות חיצוניות שמכניסות את העור למצב מצוקה. ריכוז החומר ועוצמת הטיפול יקבעו בהתאם למצב העור. השאיפה היא לייצר מקסימום גירוי במינימום סיכון.
משמעות האגרסיביות היא יצירת מצב שבו הגוף יאבחן את אזור הטיפול כאזור פגוע  שמצריך תגובה מיידית, עוצמתית, יעילה ומדויקת. פקודה כזאת תאלץ את המערכות ה"עייפות" לעבור למצב של תפקוד ב"נוהל חירום". כל זה במטרה לרפא,לאחות, ולגרום לייצור מואץ ולבניית תאי עור חדשים ובריאים. הרס מבוקר דורש שיקום משלים באמצעות חומרים פעילים וידידותיים בריכוזים גבוהים כמו ויטמינים חיוניים ( C,E,A), נוגדי דלקת ואנטי אוקסידנטים אשר תפקידם הוא הזנה, שיקום וסיוע בתהליך ריפוי תקין ובקיצור משך ההחלמה. חומרים האלה מצויים בעור באופן טבעי אך לא בכמות מספקת ולכן תידרש מריחה ישירה של מרכיבים חיוניים במינונים גבוהים. גם תוספי תזונה של החומרים הנ"ל תואיל במידה מסוימת.
ריכוך של מראה הפנים, מה שנחשב לשיפור מראה, מתאפשר ע"י הזרקת בוטוקס (בוטולניום טוקסיד) אשר משתק, באופן זמני, את השרירים בחלק העליון של הפנים (המצח, צידי העיניים והקמט שבין הגבות) ומטרתו היא מניעת הופעת קמטי הבעה.
לנשים שמעדיפות את הLOOK הטבעי ניתן להזריק חומר במינונים נמוכים ועל ידי כך להחליש את תפקוד השריר מבלי למנוע פעילות מוחלטת. נשים שמעדיפות לארגן ולעצב את הפנים מחדש יוכלו לבקש להרים את הגבות והמצח ע"י הזרקת החומר בנקודות מסוימות.
התוצאה שמתקבלת זמנית והפיכה (מינוס שהוא פלוס ולהפך), השפעת החומר פגה כעבור מספר חודשים וצריך לחזור על הפעולה כפעמיים עד שלוש פעמים בשנה.
בכל הליך רפואי, קל וחומר בהליך שמטרתו שיפור מראה חיצוני והרגשה אישית, חשוב לתאם ציפיות עם הגורם המטפל, ותהיה זו קוסמטיקאית בתל אביב או מנתח פלסטי בכיר, ולבחור אותו עפ"י מיומנותו והכשרתו, הוותק שלו בביצוע הטיפול, החומרים בהם הוא משתמש, טעמו האישי, הראיה העיצובית שלו, היחס האישי, האכפתיות, ההקשבה וכמובן גם על סמך האחריות שהוא לוקח על התוצאה ומחויבותו לספק לך שירות ותוצאות לשביעות רצונך, גם במידה שתצטרכי לבקר אותו לאחר הטיפול לביקורת או תיקון.
ניתן ללמוד מפגישת יעוץ קצרה על היחס שלו אלייך כלקוחה, על הסמכתו ועל יחסו ללקוח כנותן שירות. גם מחדר ההמתנה והאנשים שיושבים בו ניתן ללמוד לא מעט.
הבחירה אינה פשוטה ודורשת  סקר שוק מקיף ומושכל המבוסס על נתונים רבים!
חשוב לדעת שכיום אין הסמכה והכשרה מקצועית מסודרת לקוסמטיקה רפואית בישראל והתעודות ניתנות ע"י בתי ספר פרטיים שבבעלות חברות קוסמטיקה בעלות אינטרסים!
כיועצת אסתטית לטיפולים ולניתוחים קוסמטיים, בעלת ניסיון רב, הן תיאורטי והן מעשי, בתחומי הקוסמטיקה הרפואית והכירורגית, אשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בהכוונה, בתיאום פגישות ובתיאום ציפיות עם גורמים רפואיים המתאימים, בדיוק, לך ולצרכים שלך.
אשמח לענות על שאלות 054-436-316
נעמי גדיש
יועצת אסתטית לטיפולים ולניתוחים קוסמטיים